Go to Top

Tenax Electra 2.0 Neo w Katowicach

Pierwsza elektryczna zamiatarka rozpoczęła pracę w Katowicach. Obsługiwać będzie głównie ulice w centrum miasta, przyczyniając się do mniejszego zanieczyszczenia powietrza. Pojazdy z silnikiem Diesla są dość głośne i każdego roku emitują do atmosfery około 37 ton dwutlenku węgla. Ta jest całkowicie bezemisyjna i działa o blisko 20 procent ciszej. Urządzenie kosztowało 705 tys. zł. Pojazd ładuje się w niecałe cztery godziny, a może pracować osiem. Elektryczna zamiatarka Tenax Electra 2.0 Neo została dostarczona przez firmę Eco-Clean.

Jest to już siódmy taki pojazd, który za pośrednictwem Eco-Clean trafił na ulice polskich miast. Jej zakup jest związany z wymogami, jakie nakłada ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Do roku 2022 co najmniej 10 procent taboru takich firm muszą stanowić pojazdy elektryczne lub napędzane gazem ziemnym, a do 2025 r. musi to być co najmniej 30 procent. W przypadku Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach to w sumie około 30 pojazdów. Zaczęliśmy od elektrycznej zamiatarki, a już wkrótce do naszego taboru dołączą kolejne pojazdy - powiedział prezes katowickiego MPGK Andrzej Malara.
W połowie listopada do spółki ma trafić pierwsza śmieciarka napędzana gazem ziemnym. Będzie mniejsza niż te, które obecnie pracują w Katowicach. Pojazd będzie wykorzystywany głównie do obsługi imprez odbywających się w mieście. Aktualnie trwa też procedura przetargowa, która ma wyłonić dostawcę kolejnych sześciu śmieciarek napędzanych gazem ziemnym.

(km) zdjęcia: Eco Clean