Go to Top

Czyszczenie i dezynfekcja urządzeniami Kärcher

W czasie epidemii urządzenia wysokociśnieniowe mogą się okazać skutecznym narzędziem w dezynfekcji i czyszczeniu miejskiej infrastruktury. W przeciwieństwie do metod bezciśnieniowych charakteryzują się one niskim zużyciem wody, a jednocześnie większą siłą czyszczenia. Szczególnie pomocne mogą okazać się urządzenia wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody, które wykorzystują wodę o temperaturze do 85°C. Urządzenia tego typu oferowane przez firmę Kärcher, oznaczone symbolem HDS mogą pracować także w trybie czyszczenia parą. Warto zaznaczyć, że w tym trybie urządzenie eliminuje z czyszczonej powierzchni także wszelkie bakterie i wirusy, co w obecnej sytuacji może mieć kluczowe znaczenie.

Firma Kärcher gwarantuje, iż jej maszyny typu HDS mogą stanowić ważny element procesu dezynfekcji. Dodatkowo urządzenia te wykazują doskonałą skuteczność przy minimalnym zużyciu środka czyszczącego, a w wielu przypadkach obywają się bez niego, czyszcząc samą gorącą wodą lub parą. Czyszczona powierzchnia szybko wysycha, gdyż jest po myciu ciśnieniowym podgrzana.
Urządzenia wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody mogą podnieść temperaturę tej cieczy z około 12 °C do 155 °C w trybie czyszczenia parowego. Woda jest podgrzewana w kotle palnikowym w urządzeniu, które posiada podwójnie skręcaną wężownicę grzewczą, co zapewnia oszczędność miejsca i wysoką wydajność grzewczą. Palnik niskoemisyjny może pracować na zwykłym oleju opałowym lub biodieslu. Alternatywnie, urządzenia te mogą być również wyposażone w kocioł elektryczny. Są one wówczas przeznaczone do stosowania w sytuacjach, które wymagają zerowej emisji: na przykład w dużych kuchniach, basenach lub innych pomieszczeniach zamkniętych. Przy pełnej wydajności i maksymalnym ciśnieniu roboczym (ok. 700 l/h i 120 bar dla typowej maszyny średniej klasy) woda pod wysokim ciśnieniem jest podgrzewana do maksymalnie 85 °C. Poprzez redukcję objętości wody, w wężownicy grzewczej powstaje para o temperaturze do 155 °C, co pozwala czyścić parowo duże powierzchnie.