Go to Top

Tytanowa ochrona przed wirusami

Lider w branży małej architektury miejskiej w Polsce, firma Budotechnika, na bazie umowy z Lumichem będzie pokrywać wytwarzane obiekty użyteczności publicznej powłoką TitanSolid™, zabezpieczającą w trwały i bezpieczny sposób przed wirusami, bakteriami, grzybami i pleśniami. W pierwszej kolejności rozwiązanie to zostanie zastosowane w toaletach publicznych, a następnie w wiatach przystankowych. Pierwsze miasta i gminy już wyraziły swoje zainteresowanie. TitanSolid™ to rozwiązanie oparte na unikatowej recepturze wykorzystującej nanocząsteczki dwutlenku tytanu. Tworzy on na pokrytych powierzchniach system powłok fotokatalitycznych o właściwościach przeciwwirusowych i antybakteryjnych.

Naturalnie likwidują one wirusy, bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, zmieniając je - w zachodzącym pod wpływem światła procesie utleniania - w  dwutlenek węgla, wodę i proste jony nieorganiczne. W rezultacie powierzchnia pozostaje niemal sterylna, a cały proces jest w pełni bezpieczny dla zdrowia i środowiska.
Mała architektura miejska, a w szczególności toalety publiczne oraz wiaty przystankowe to miejsca, o których czystość warto dbać na co dzień. Jednak w dobie pandemii koronawirusa utrzymanie ich  higieny stanowi szczególne wyzwanie.

Choć dwutlenek tytanu stosowany jest od kilkudziesięciu lat, TitanSolid™ jest jedynym preparatem na świecie, który - dzięki połączeniu z technologią Lumiboost - regeneruje swoje właściwości naturalnej dezynfekcji nie tylko pod wpływem światła słonecznego, ale także sztucznego. Ma on jednocześnie charakter trwały – aplikowane w ramach TitanSolid™ nanocząstki dwutlenku tytanu wnikają w strukturę powierzchni i utrzymują się przez minimum 12 miesięcy nawet na powierzchniach o dużej intensywności eksploatacyjnej, jak klamki czy włączniki. Pokrycie powierzchni TitanSolid™ jest bowiem odporne nie tylko na dotykanie, ale także na ścieranie i szorowanie, nawet z użyciem tradycyjnych środków chemicznych. Powłokę naruszają i uszkadzają jedynie produkty na bazie chloru.  TitanSolid™ jest przy tym bezwonny, bezbarwny i całkowicie niewidoczny dla oka. Obecność i aktywność powłoki jest okresowo potwierdzana w specjalistycznych testach kontrolnych. TitanSolid™