Go to Top

Czysta energia z czystych paneli

Ostatnio w Polsce można zaobserwować dynamiczny wzrost ilości instalacji fotowoltaicznych. Są chętnie wybierane zarówno przez podmioty prywatne, jak i firmy oraz samorządy. W jaki sposób zadbać panele solarne na dachu, tak, aby ich nie uszkodzić, a skutecznie oczyścić z zabrudzeń, by mogły pracować wydajnie?  Kärcher ma na to nowy patent. Zestaw akcesoriów, który pozwoli czyścić wydajnie i bezpiecznie nie tylko panele solarne, ale też elewacje budynków, jak i wysoko położone okna. Składa się on ze szczotek, lanc oraz złączy i choć na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie skompilowanego, to do jego obsługi wystarczy zapoznać się z prostą instrukcja. Elementy z których można skompletować indywidualny zestaw są kompatybilne z urządzeniami wysokociśnieniowymi Kärcher zarówno HD, jak i HDS (czyli z podgrzewaniem, jak i bez podgrzewania wody).

Sercem tego systemu jest głowica – napęd, na który możemy zakładać trzy rodzaje szczotek (miękkie, średnie i twarde) w zależności od tego, co chcemy wyczyścić. Dla paneli solarnych odpowiednie będą niebieskie, czyli miękkie szczotki. Woda jest podawana na całej długości szczotek dzięki systemowi dysz rozmieszczonych na listwie. Zapewnia to doskonały efekt w krótkim czasie.
Aby dokładnie oczyścić panele solarne, przyda się  także złącze Vario. Jest to idealny dodatek do czyszczenia paneli słonecznych. Dzięki stałemu kątowi możliwe jest sterowanie kierunkiem szczotki poprzez obracanie lancy. Łatwiej jest też dzięki złączu wyczyścić krawędzie.
Nowe lance teleskopowe są teraz 10 razy sztywniejsze i bardziej ergonomiczne. System Anti-Spin, uniemożliwiający obracanie sekcji lancy, gwarantuje lepszą kontrolę nad wykonywaną pracą.
Lance umożliwiają  także odkurzanie na dużej wysokości, co jest wyjątkowo przydatne, gdy chcemy usunąć jakieś luźne zabrudzenia z dachu etc.

Co niezmiernie istotne jest to system w pełni uniwersalny. Co to znaczy? To, że jedna lanca pozwala wykonywać wiele zadań czyszczących:   czyszczenie wysokociśnieniowe, czyszczenie szczotkami (średnie ciśnienie wody), czyszczenie samą wodą a nawet odkurzanie.
Zestaw znajdzie swoje zastosowanie nie tylko w dwóch wymienionych na początku tego tekstu miejscach, można nim także przeprowadzać:

  • Czyszczenie instalacji fotowoltaicznych np. na stajniach, warsztatach, domach czy budynkach przemysłowych
  • Czyszczenie różnego rodzaju elewacji
  • Czyszczenie okien i ogrodów zimowych
  • Czyszczenie posadzek zewnętrznych i czyszczenie wrażliwych podłóg, takich jak podłoga marmurowa
  • Odkurzanie na różnych wysokościach

 Inf. prasowa i zdjęcia: Kärcher