Go to Top

Śmieciarka Renault Trucks w 100% elektryczna

Renault Trucks przekazało klucze do pierwszego w 100% elektrycznego pojazdu przeznaczonego do zbiórki odpadów znanej międzynarodowej firmie zarządzającej ochroną środowiska – URBASER. Opisywana już przez nas dawniej śmieciarka Renault Trucks D Wide Z.E. jest pierwszym z masowej produkcji pojazdem, który trafi na drogi publiczne, a jego zadaniem będzie zbiórka i recykling odpadów w Barcelonie. Będzie wykonywał swoje zadania w sposób ekologiczny i cichy, dbając tym samym o środowisko naturalne i nie emitując szkodliwych zanieczyszczeń podczas pracy.

Dzięki największemu zasięgowi na jednym ładowaniu w segmencie pojazdów dystrybucyjnych, obejmującym od 3,1 do 26 ton Renault Trucks, marka pionierów elektromobilności, spełnia oczekiwania firm, które prowadzą działalność w środowisku miejskim, ułatwiając im przejście na napęd elektryczny.

Renault Trucks D Wide Z.E. dostarczony do firmy Urbaser, zaprojektowany specjalnie do zbierania i dystrybucji odpadów, dzięki elektrycznemu napędowi zapewnia ciszę na ulicach miast powiększając tym samym jakość życia mieszkańców.

Elektryczny pojazd tego typu jest produkowany od początku 2020 roku w fabryce Blainville-sur-Orne. Przy dopuszczalnej masie całkowitej 26 ton i rozstawie osi 3,900 mm  pojazd posiada dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 370 kW (moc ciągła 260 kW), które zapewniają maksymalny moment obrotowy 850 Nm i maksymalny moment obrotowy na tylną oś 28 kNm. Wyposażony jest w dwa akumulatory litowo-jonowe o mocy 200 kWh, co pozwala Renault D Wide Z.E. w pełni sprostać wymaganiom stawianym przez branżę komunalną.

Urbaser to wiodąca na świecie firma zajmująca się zarządzaniem środowiskiem, skoncentrowana na ciągłym rozwoju i innowacjach, obsługująca ponad 50 milionów ludzi w 30 krajach poprzez sieć ponad 35 000 pracowników i ponad 160 spółek zależnych. Obecnie posiada na całym świecie 864 pojazdy niskoemisyjne oraz 469 pojazdy bezemisyjne.

Inf. prasowa i zdjęcia: Reanult Trucks