Go to Top

Elektryczne pojazdy komunalne

Przedsiębiorstwa komunalne rzadko korzystają z pojazdów o napędzie elektrycznym. Przyczyn jest wiele, dominuje przede wszystkim wysoka cena, ale także ograniczony wybór. Na szczęście sytuacja dynamicznie się zmienia, zwłaszcza pod kątem dostępności. Obecnie takie pojazdy znajdują się w ofercie większości producentów aut spalinowych. Poza tym coraz bardziej widoczne są firmy, które skupiają się wyłącznie na produkcji samochodów elektrycznych. Na przykład szeroką ofertę takich samochodów ma firma Zeppelin, która w Polsce jest dystrybutorem „elektryków” Goupil.

Warto zwrócić uwagę na tę markę, gdyż Goupil Industrie z siedzibą we Francji to lider na europejskim rynku kompaktowych elektrycznych pojazdów dostawczych. Są wśród nich zarówno uniwersalne pojazdy pomocnicze, jak i specjalistyczne śmieciarki lub wywrotki. Wszystkie łączy niski koszt eksploatacji, kompaktowe wymiary oraz możliwość poruszania się w miejscach niedostępnych dla pojazdów z napędem tradycyjnym. Warto zauważyć, że pomimo niewielkich rozmiarów Goupil – w zależności od wersji – dysponuje ładownością od 600 do 1200 kg, a jego maksymalna prędkość waha się od 50 do 70 km/h.

Najmniejszy z gamy – model G2 (szerokość 1,1 m, długość 2 m) – przystosowany jest do przewożenia ładunku o wadze do 600 kg, a jego zastosowanie zależy od wersji. Posiada homologację do poruszania się po drogach, a 14-calowe koła umożliwiają swobodną jazdę po różnorodnych nawierzchniach. Idealnie nadaję się do prac przy kształtowaniu terenów zielonych, a także jako pojazd pomocniczy dla służb dbających o czystość w miejskich przestrzeniach. Aluminiowa kabina połączona ze stalową ramą nadaje mu lekkość i wytrzymałość, a standardowo zamontowane pasy bezpieczeństwa i podwójny układ hamulcowy dają poczucie bezpieczeństwa za kierownicą.
Podobne cechy prezentuje nieco większy Goupil G4. Łączna ilość pięciu akumulatorów zapewnia mu zasięg do 135 km, ale firmy komunalne na pewno docenią też dużą różnorodność wyposażenia, które przystosowuje go do różnorodnego zastosowania. I tak, na przykład skrzynia ładunkowa może być pełnosprawną wywrotką, a po dodaniu wyższych burt zmienić go w pojazd do przewozu narzędzi lub zebranych odpadów.