Go to Top

Rekomendacje

Advertisement

Katedra oczyszczona przez Kärcher

Sklepienie chóru ulmskiej katedry zostało oczyszczone przez profesjonalnych wspinaczy, którzy pod okiem ekspertów Kärcher usunęli cały nagromadzony przez ostatnie 70 latbrud.
Kościół Najświętszej Marii Panny w Ulm słynie przede wszystkim ze swej przepięknej, monumentalnej, strzelistej wieży, charakterystycznej dla stylu gotyckiego, w którym wzniesiono świątynię. Wieża ma wysokość 162 metrów co czyni ja jedną z najwyższych tego typu budowli na świecie. Jednakże mimo, że elementem przykuwającym uwagę na pierwszy rzut oka jest wieża, to także sklepienie chóru z jego pięknymi witrażowymi oknami także ma ogromne znaczenie dla całej budowli i szerzej – dla dziedzictwa kulturowego.

Ostatnie czyszczenie tego elementu kościoła miało miejsce 70 lat temu więc z biegiem dekad na sklepieniu pojawiły się liczne zabrudzenia. Były to zanieczyszczenia takie jak: kurz, osad powstały w wyniku spalania świec podczas nabożeństw, pajęczyny etc. Specjalnie wyszkoleni wspinacze usunęli warstwę brudu ze ścian i sufitu. Pracowali oni pod okiem specjalistów w swej dziedzinie – ekspertów Kärcher.
– Czyszczenie katedry w Ulm to naprawdę wyjątkowe wydarzenie, jedno z wielu jakie realizujemy na całym świecie w ostatnich latach. Każdy projekt jest inny i niesie ze sobą inne wyzwania, w Ulm czyścimy za pomocą odkurzaczy plecakowych pracując na linach – skomentował Hartmut Jenner, CEO Alfred Kärcher SE & Co. KG.
Wyzwanie w tym projekcie stanowiła przede wszystkim wysokość. Gotyckie budowle są bardzo przestrzenne, wysokie. Nie odbiega od tego także katedra w Ulm. Wspinacze pracowali na wysokości 29 metrów i wyczyścili obszar o powierzchni 2.500 m2.
Wspinacze, wyposażeni w odkurzacze plecakowe BV 5/1 Bp, podciągali się do góry nie dotykając ścian, co stanowi nie lada wyczyn. Zespół Kärcher kierowany przez specjalistę ds., czyszczenia Nicka Heydena, zastosował dysze ręczne z wyjątkowo miękkimi szczotkami z naturalnego włosia, dzięki czemu nie było ryzyka uszkodzenia zabytkowej budowli.