Go to Top

Rekomendacje

Dzień Ochrony Środowiska

Dziś przypada Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Obchodzony od 1972 roku w ponad 100 krajach ma zwrócić uwagę społeczeństw na wagę pogodzenia rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym świata. W Warszawie wieczorem,  we środę 5 czerwca  podświetlone na zielono zostaną Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski. Podobnie wyglądać mają charakterystyczne budowle w wielu polskich miastach. Czerwiec został również w Warszawie ogłoszony miesiącem recyklingu.

Kilka dni przed Światowym Dniem Ochrony Środowiska „zwiędła” słynna palma z warszawskiego ronda de Gaulle’a. Zamiast niezmiennie zielonych liści (sztucznych) ma teraz suche, prawdziwe gałęzie – aby wyglądała na uschniętą. To skuteczny sposób zwrócenia uwagi na problem smogu i globalnych zmian klimatu.
W czerwcu w Warszawie odbędzie się wiele imprez związanych z ekologią. Mają między innymi promować hasło: Reduce, Reuse, Recykle. Kolejną akcją będzie projekt Urbanrec – promujący rozsądne podejście do odpadów wielkogabarytowych, które zamiast zalegać na wysypiskach mogą być poddane renowacji, by zyskać nowych właścicieli. Z wielu z nich można też odzyskać wysokiej jakości surowce wtórne i produkty.
Warszawscy urzędnicy chwalą się, że sami przestrzegają zasad „zero waste” - w Ratuszu obowiązuje zakaz korzystania z plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. My, jako mieszkańcy stolicy, wiemy jednak, że wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii edukacji warszawiaków. Tak naprawdę większość osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych nie ma pojęcia, że trzeba segregować śmieci na 5 frakcji. Nie zdają sobie sprawy, że jesteśmy zobowiązani do oddzielania bioodpadów. Faktem jest, że piewsze pojemniki z ogryzionym jabłkiem stanęły w śmietnikach bez rozgłosu późną wiosną i być może trudno je zauważyć. Wiele jeszcze pracy przed warszawskim samorządem... (mz)