Go to Top

Rekomendacje

Rośnie liczba elektryków

W Polsce wzrosła liczba rejestracji elektrycznych samochodów osobowych. Obecnie jest  już 5,9 tysięcy takich aut. Ilość elektryków kontroluje i na bieżąco aktualizuje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). Dane są publikowane w „Liczniku”, a dzięki niemu, poza liczbą zarejestrowanych aut, można też dowiedzieć się, ile stacji ładowania działa w Polsce.
Jak podano, od stycznia do maja br. liczba rejestracji elektrycznych samochodów osobowych w Polsce wzrosła wobec tego samego okresu roku 2018 o 100 procent. W zeszłym roku w tym czasie  zarejestrowano 815 pojazdów elektrycznych, w tym roku – 1.633.

Zgodnie z "Licznikiem" park elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych na koniec maja br. zwiększył się do 314 sztuk, a elektrycznych skuterów i motocykli - do 4 139 sztuk. W porównaniu do danych z kwietnia, liczba autobusów elektrycznych utrzymała się na tym samym poziomie i wynosi 198 sztuk.
Prezes PZPM Jakuba Faryś zwrócił uwagę na prawie trzykrotny wzrost liczby zarejestrowanych elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych. Według niego to sygnał, że coraz więcej firm transportowych, szczególnie tych działających w miastach,  bierze pod uwagę fakt, że transport może być przyjazny mieszkańcom aglomeracji i środowisku, w którym żyją.
W "Liczniku" zauważono, że wraz ze wzrostem liczby pojazdów, rozwija się również ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Na koniec maja br. w Polsce funkcjonowały 694 stacje ładowania pojazdów elektrycznych (1 259 punktów), w tym najwięcej w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie. 35 procent stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 65 procent wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.
Dane zostały opracowane przez PZPM i PSPA na podstawie złożonych analiz danych pochodzących m.in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także własnych badań i prowadzonych ewidencji.