Go to Top

Rekomendacje

Kärcher przywrócił blask fontannie w Würzburgu

Jedną z największych atrakcji turystycznych miasta Würzburg (niemiecka Bawaria) jest bogato zdobiona fontanna usytuowana obok imponującego pałacu. Niestety przez długie dekady Fontanna Frankońska narażona była na działanie twardej wody i czynników atmosferycznych, które pozostawiły ślady w postaci osadu wapiennego i licznych porostów. Przywróceniem czystości zabytkowym detalom zajęli się specjaliści Kärcher, którzy przygotowali obiekt do renowacji, która ma odbyć się w 2020 roku.
Fontanna była darem dla Luitpolda Wittelsbacha księcia regenta Bawarii, z okazji jego 70. urodzin. Na miejsce ulokowania fontanny wybrano Residenzplatz, umieszczając ją tuż obok miejsca narodzin księcia regenta. Całe dzieło, w tym figurki z brązu, zaprojektował Ferdinand Freiherr von Miller. Fontanna została odsłonięta 3 czerwca 1894 roku.

Czyszczenie było konieczne, aby możliwa była ocena stanu zabytku i dalszego postępowania w celu jego renowacji. Eksperci niemieckiej firmy zmagali się z dwojakimi zabrudzeniami. Z jednej strony był to kamień i osad wapienny oraz z drugiej porosty i glony. Do każdego z tych zanieczyszczeń wybrano inną metodę czyszczenia, dzięki czemu osiągnięto doskonałe rezultaty.
Aby usunąć warstwy kamienia wapiennego, ekspert Kärcher, Nick Heyden, użył urządzenia wysokociśnieniowego bez podgrzewania wody typu HD. Maszyna taka pracuje pod wysokim ciśnieniem dochodzącym nawet to do 500 bar.
– Szczegółowe badania i testy, które przeprowadziliśmy przed przystąpieniem do prac czyszczących wykazały, że dzięki tej metodzie – pracy zimną wodą pod wysokim ciśnieniem – możemy w sposób bezpieczny dla czyszczonej metalowej powierzchni usunąć osady wapienne – tak skomentował ten dobór sposobu czyszczenia Nick Heyden.
Aby usunąć zabrudzenia roślinne, Heyden wybrał urządzenie wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody pracujące w trybie czyszczenia parowego. Maszyna pracowała z ciśnieniem powierzchniowym 0,5 do 1 bar. Ten rodzaj czyszczenia umożliwia usunięcie mchu i porostów bez uciekania się do użycia wysokiego ciśnienia lub środków chemicznych. Ta metoda opóźnia również wzrost glonów i porostów. Temperatura gorącej pary wodnej niszczy bowiem także i znajdujące się głębiej zarodniki. Prace porządkowe zaplanowano i przeprowadzono w ścisłej współpracy z Centrum Restauracji Bawarskiego Zarządu Państwowych Pałaców, Ogrodów i Jezior.
– Zanim Kärcher wyczyścił fontannę nie dało się nawet rozpoznać, że figury są wykonane z brązu, a co dopiero ocenić w jakim dokładnie są stanie. Teraz możemy sprawdzić to bardziej szczegółowo i ustalić, w jaki sposób możemy utrzymać ochronną patynę - wyjaśnia Hannah Holland, konserwator w Centrum Restauracji Administracji Bawarii. – Teraz będziemy pracować nad dalszą restauracją tego pięknego obiektu – dodała.