Go to Top

Rekomendacje

Czas na rejestrację w BDO

 

Tylko do końca roku przedsiębiorcy mają czas, aby zarejestrować się w bazie danych o odpadach (BDO). Obowiązek ten nakłada ustawa o odpadach, a ma on przyczynić się do lepszej kontroli, czy firmy należycie zarządzają odpadami. Złożyć wniosek o rejestrację w BDO powinna większość przedsiębiorstw działających na polskim rynku. Tymczasem dotychczas zarejestrowała się tylko niewielka część firm, które mają taki obowiązek, a wiele nawet nie wie, że powinna.

Od pierwszego stycznia internetowa BDO (baza danych o odpadach) stanie się jedynym miejscem ewidencji odpadów. Obowiązkiem  wpisu do  Rejestru-BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzające na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych – jak np. firmy budowlane czy remontowe, gabinety lekarskie czy stomatologiczne, sklepy spożywcze.

Aby spawdzić, czy dana firma powinna zarejestrować się w BDO, wystarczy wypełnić ankietę dostępną na stronie www.bdo.mos.gov.pl