A+ A A-

Polowe testy metanowego ciągnika

W lipcu w warunkach terenowych odbyły się premierowe testy polowe nowego ciągnika New Holland T6.180 Methane Power. Była to doskonała okazja, aby przekonać się, że napędzane ekologicznymi paliwami ciągniki pod względem osiągów technicznych w niczym nie ustępują ich tradycyjnym odpowiednikom. Testy ekologicznych ciągników odbyły się niedaleko Bełchatowa, niemal w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni, która emituje tak dużo szkodliwych substancji. Wracając do głównego aktora wydarzenia, trzeba przyznać, że spełnił on oczekiwania przybyłych. Innowacyjne rozwiązania, a w szczególności możliwość zasilania ciągnika zarówno metanem, jak i gazem ziemnym CNG poszerza jego zastosowanie także o tereny miejskie, z czego na pewno ucieszy się wiele przedsiębiorców komunalnych.

Gaz jest paliwem dla 6-cylindrowej jednostki serii NEF FTP o pojemności 6728 cm³, o mocy maksymalnej 175 KM oraz momencie obrotowym 740 Nm. Są to parametry identyczne jak w dieslowskim odpowiedniku modelu New Holland T6.180. Dodatkową zaletą przydatną w pracach miejskich jest cichsza aż o 5 dB praca silnika (od T6.180 z silnikiem wysokoprężnym).
Kolejną okazją do zapoznania się z nowością New Holland będzie najbliższa wystawa AGRO SHOW.
Tak rewolucyjny silnik, jaki napędza model Methane Power, musi oczywiście spełniać najnowsze, rygorystyczne normy emisji spalin Stage V. I tak jest w rzeczywistości, jednak w tym przypadku proces oczyszczania spalin w ciągniku został zredukowany do minimum. Nie ma tu potrzeby stosowania skomplikowanych, kosztownych i obciążających w użytkowaniu systemów opartych na czynniku AdBlue czy zaworu EGR. Dzieje się tak dlatego, że biogaz, jakim zasilany jest silnik ciągnika Methane Power, już sam w sobie jest paliwem bardzo czystym ekologicznie. Zanim jednak zamieni się w energię, w specjalnie zaprojektowanym przez inżynierów FPT procesie łączy się w ciągle kontrolowanym stosunku ilościowym z powietrzem i w takiej postaci trafia do komory spalania. Oprogramowanie sterujące i technologia zapewniająca jednorodną mieszankę gazu oraz powietrza dostarczaną do cylindrów zapobiega także spalaniu detonacyjnemu.

Tekst i zdjęcia K. Małyszko

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.