A+ A A-

Pierwsza elektryczna śmieciarka

W listopadzie flota pojazdów dolnośląskiej spółki komunalnej ZGK Świebodzice powiększyła się o elektryczną śmieciarkę Renault Trucks D Wide Z.E. Ten w 100% elektryczny pojazd jest też pierwszym zarejestrowanym w Polsce elektrycznym samochodem ciężarowym, a miasto Świebodzice dołączyło do grona Pionierów Elektromobilności. Model Renault Trucks D Wide Z.E. ze śmieciarką Terberg przez 1,5 roku testowany był we flotach firm komunalnych w Polsce, gdzie podczas codziennej eksploatacji traktowany był bez żadnej taryfy ulgowej. Pod względem funkcjonalnym śmieciarka ta nie różni się niczym od swojego konwencjonalnego odpowiednika. Pojemność baterii trakcyjnych w zupełności wystarczała do wykonania codziennych zadań.

- Odbieramy cztery jednostki elektryczne, wśród nich samochód Renault Trucks, pierwszą w Polsce śmieciarkę przekazaną spółce komunalnej i tym samym pokazujemy młodemu pokoleniu, naszemu społeczeństwu, że potrafimy dbać o nasze środowisko, o naszą przyszłość. Elektromobilność to przyszłość, od której nie ma odwrotu. Taki sprzęt powinien jeździć w każdej gminie. Cieszę się, że mogę pochwalić się tymi inwestycjami – powiedział Paweł Ozga, Burmistrz Miasta Świebodzice.

W Świebodzicach pojazd testowany był w lutym br., przez dwa tygodnie, na „pełnym etacie”. Obsługiwał całe miasto, zarówno tereny domków jednorodzinnych i osiedli, jak i trasy bardziej wymagające np. w zakresie precyzyjnego manewrowania po wąskich uliczkach śródmieścia. Tam, jak relacjonowali kierowcy, auto radziło sobie doskonale i docenili dynamikę i zwrotność 3-osiowego podwozia. Chwalili również bardzo cichą pracę układu napędowego samochodu i układów hydraulicznych obsługujących ładownię i wrzutnik oraz szybkość pracy zabudowy.
Śmieciarka została dobrze przyjęta nie tylko przez pracowników, ale i mieszkańców miasta, którzy nawet nie wiedzieli, kiedy odpady były odbierane. Do naszej spółki komunalnej docierały sygnały, że nie było odbioru odpadów. Ostatecznie okazywało się, że pojemnik przed domem był pusty, bo śmieciarka przejechała cichutko. Tak więc poza poprawą jakości powietrza, mieszkańcy docenią również cichą pracę pojazdu, szczególnie w godzinach porannych – kontynuuje prezes ZGK Świebodzice.

Inf. prasowa Renault Trucks

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.