A+ A A-

Ładowarki Bobcat i strażacy

Ładowarki Bobcat to kultowe maszyny. Ich nazwa stała się wręcz synonimem małych, zwinnych ładowarek. Z racji swych parametrów z powodzeniem wykorzystywane są w różnych zastosowaniach, nawet tak nietypowych, jak udział w akcjach gaśniczych.

Przed rokiem pisaliśmy w Pośredniku Komunalnym o istotnej roli, jaką pełni ładowarka teleskopowa Bobcat T40.180SL w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąbinie w woj. mazowieckim. Tym razem przedstawiamy relację z pracy trzynastu ładowarek o sterowaniu burtowym, które od dziesięciu lat wykorzystuje straż pożarna w Republice Czeskiej.
Ładowarki Bobcat zakupiła w roku 2012  Straż Pożarna i Ratownicza Republiki Czeskiej. Było to możliwe między innymi dzięki wykorzystaniu funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. W efekcie ładowarki i ich osprzęt stacjonują w niemal każdym regionie Czech. Służą one do przenoszenia materiałów w miejscu interwencji, do tworzenia wałów ochronnych po powodziach oraz do usuwania rumowisk w czasie poszukiwań ofiar katastrof. Dlatego też maszyny są wyposażone w solidne opony odporne na przebicia. Spośród osprzętu najczęściej wykorzystywane są łyżki 4-w-1, grabie przemysłowe, młoty rozbiórkowe oraz zamiatarki. Ciąg dalszy w Pośredniku Komunalnym 4/2022