A+ A A-

Nowoczesne materiały podstawą zrównoważonych miast

Już ponad 75 proc. mieszkańców Unii Europejskiej mieszka w miastach, choć zajmują one zaledwie 4 proc. unijnej powierzchni. W dodatku miasta zużywają ponad 65 proc. światowej energii i odpowiadają za ponad 70 proc. emisji CO2. Znaczące ograniczenie emisji wymaga szerokiego spektrum działań w tym zarówno zmian organizacji transportu, jak i inwestycji w zrównoważoną infrastrukturę i budynki oraz ich renowację. Kompleksowe rozwiązania zakładające zrównoważone podejście coraz częściej są realizowane w polskich miastach. Przykładem może być osiedle „Port Drzewny” koło Torunia. W założenia wpisane jest korzystanie wyłącznie z odnawialnych źródeł energii oraz zielonych rozwiązań budowlanych.

– Mniej emisyjne materiały budowlane znajdują się wysoko na liście priorytetów, ponieważ coraz więcej wykonawców dąży do zmniejszenia wpływu swoich inwestycji na środowisko – mówi Mateusz Piotrowski z Lafarge w Polsce. – W Lafarge i Grupie Holcim od kilku lat pracujemy nad rozwiązaniami o obniżonym śladzie węglowym i produktami wspierającymi efektywność energetyczną. Na przykład wprowadziliśmy pianę izolacyjną Airium na bazie cementu, która wspiera energoefektywność budynków dzięki swoim właściwościom termicznym. Mamy w ofercie niskoemisyjne cementy i betony, kruszywa z recyklingu, a nawet wodoprzepuszczalny beton Hydromedia, który może wesprzeć retencję w miastach.

Firma Lafarge wsparła inwestora w ekologicznej wizji i dostarczyła niezbędne materiały budowlane. Na potrzeby inwestycji specjalnie zaprojektowano płyty fundamentowe domów, wykorzystując do tego samozagęszczalny beton z włóknami stalowymi, zmniejszając dzięki temu ilość tradycyjnej stali zbrojeniowej o blisko 50 proc. Wpłynęło to na obniżenie kosztów i przyspieszyło budowę. Dostarczono także pianę izolacyjną Airium pod instalację ogrzewania podłogowego oraz specjalną posadzkę, pod którą została rozłożona instalacja ogrzewania charakteryzująca się wyższą o 30 proc. przewodnością cieplną, co pozwala na oszczędności ok. 15 proc. energii na ogrzewaniu.

Inf. prasowa Lafarge

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.