A+ A A-

Podsumowanie sezonu zimowego 2022/23

Miniony sezon zimowy – podobnie jak poprzednie – pokazał, że w naszym klimacie nadal należy liczyć się z występowaniem intensywnych opadów śniegu i gołoledzią. Dodatkowe emocje u służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie wzbudzała niepewność, czy w związku z sytuacją na Ukrainie wystarczy soli drogowej. Zamieszanie było tak duże, że jej ceny poszybowały na rekordowe poziomy.

Obawy nie były bezpodstawne, wszak przed rosyjską agresją z Ukrainy i Białorusi importowane było do naszego kraju do pół miliona ton soli drogowej rocznie, a krajowe wydobycie nawet przy maksymalnym wysiłku nie było w stanie zapełnić powstałą lukę.
– Nasza kopalnia sprzedała łącznie około osiemset tysięcy ton soli, z czego prawie 75 procent stanowiła sól drogowa. Brak soli z Ukrainy i Białorusi zastąpił import z innych krajów, przede wszystkim północnoafrykańskich. Wyniósł on około trzysta tysięcy ton surowca i okazało się, że na koniec sezonu zimowego magazyny większości firm mają jeszcze połowę zapasów – informuje Janusz Kołodziejski, dyrektor marketingu w Kopalni Soli „Kłodawa”. Ciąg dalszy w Pośredniku Komunalnym 2/2023